فیزیوتراپی در منزل
فیزیوتراپی در منزل
1400-08-17
تست پی سی آر در منزل
1400-08-18
آزمایش در منزل

آزمایش در منزل
آزمایش یکی از اموری است که در طول زندگی، ممکن است هر فردی بارها آن را انجام دهد و با بررسی نتایج آزمایشات مختلف ، میتوان به بررسی عملکرد اندام های مختلف بدن شخص نمونه دهنده مانند کبد، کلیه، تیروئید و قلب پرداخت.

لزوم آزمایش در منزل

انجام آزمایش گاهی برای اطمینان از سلامتی نیز انجام می شود. تا چندی قبل برای انجام آزمایش های پزشکی فقط مراجعه حضوری به آزمایشگاه ممکن بود اما امروزه خدماتی از سوی آزمایشگاه ها برای مراجعین صورت گرفته که یکی از آن ها مراجعه متخصص نمونه گیری از سوی آزمایشگاه در محل مورد نظر شخص نمونه دهنده و انجام آزمایش در منزل است.

شما می توانید به دلایل مختلفی مانند مسافت طولانی بین خود و آزمایشگاه مورد نظر، وجود مشکلات جسمی و حرکتی و عدم توانایی جسمی ، کهولت سن، آلوده بودن هوا، شلوغی و ترافیک و یا به دلیل شیوع بیماری همه گیر و به شدت سرایت پذیر کرونا که یکی از دلایل مهم جلوگیری از ورود به محلهای پر تردد و شلوغ است، درخواست حضور یافتن نمونه گیر آزمایشگاه به محل مورد نظر خود و انجام نمونه گیری و سپس ارسال نمونه به آزمایشگاه جهت انجام بررسی های لازمه را داشته باشید.

آزمایش در منزل موجب می شود در محیط خانه یا محل کار خود، با آسودگی خاطر، تحت نمونه گیری متخصص فرستاده شده از سوی آزمایشگاه قرار گرفته و در اسرع وقت دقیق ترین نتایج حاصل از آزمایش خود را دریافت کنید.

دلایل انجام آزمایش در منزل

– یکی از دلایل مهمی که افراد تمایل به انجام آزمایش در منزل یا محل کار خود دارند این است که نمونه دهنده فرد سالمندی است که رفت و آمد و مراجعه حضوری به آزمایشگاه برای وی مقدور نبوده و یا به سختی قابل انجام است و در صدد فراهم آوردن شرایط آسایش و راحتی برای وی هستید. در اینصورت می توانید از نمونه گیری در منزل بهره مند شوید.

– دلیل دیگر هنگامی بوجود می آید که نمونه دهنده کودکان هستند. این دسته از افراد نسبت به محیط های درمانی درکی نداشته و حضور در این مکان ها هراس داشته و ممانعت می کنند.

اگر عمل نمونه گیری توسط متخصص نمونه گیری آزمایشگاه در محل شناخته شده ای مانند منزل انجام شود، از ترس و واهمه و اضطراب کودک کاسته شده و تاثیرات مثبتی را به دلیل آرامش روانی که برای وی فراهم می شود،. بوجود می آورد.

– دلیل دیگر ارائه این خدمت، کمک به ناتوانان و معلولانی است که به دلیل عدم وجود زیر ساخت مناسب در مکان های عمومی برای جابجایی آن ها، شرایط مراجعه حضوری به آزمایشگاه ها را نداشته و با سختی و مشقت مواجه اند. به همین علت مراجعه نمونه گیر به محل نگه داری این افراد کمک بسیاری به این دسته از افراد مهم جامعه خواهد کرد.

– اکثر آزمایش ها به دلیل اینکه در صبح وضعیت بدن در حالتی است که آزمایش های آن نتایج صحیح تری را می دهد،

صبح انجام می شود که به دلیل رجوع دیگران به محل کار و محیط های مختلف ترافیک بسیاری در سطح شهر بویژه شهر بزرگ تهران وجود دارد و مراجعه حضوری وقت بسیاری از شما خواهد گرفت. در این شرایط بهتر است از آزمایشگاه مورد نظر خود درخواست انجام آزمایش در منزل را داشته باشید.

همچنین اگر شاغل هستید و امکان مراجعه حضوری به آزمایشگاه را ندارید چون با ساعت کاری شما تداخل دارد، می توانید درخواست نمونه گیری در محل کار خود را از آزمایشگاه داشته باشید.
– دلیل دیگر، صرفه جویی در پول و هزینه ها است. مراجعه حضوری به آزمایشگاه هزینه هایی از قبیل هزینه سوخت ماشین یا هزینه وسیله نقلیه ای که قرار است شخص را به آزمایشگاه رسانده و برگرداند را به همراه دارد که هزینه های کمی نیست.

شما میتوانید درصد بسیار کمی از این هزینه را صرف کنید تا نمونه گیر آزمایشگاه به نزد شما آمده و بدون ماندن در صف شلوغ انتظار آزمایشگاه ها به راحتی در محل مورد نظرتان نمونه گیری را انجام دهید.

– مزیت بعدی افزایش میزان دقت در انجام و نتیجه آزمایش ها است. استرس و فشار از عوامل بسیار تاثیرگذار در نتایج آزمایشها است و باید میزان آن را به حداقل رساند تا نتایج دچار خطا نشوند. بعضی از افراد هنگام مراجعه حضوری به آزمایشگاه دچار اضطراب و نگرانی می شوند. پس انجام آزمایش در منزل برای آن ها مفید خواهد بود.

– درصد بیشتری از افرادی که به آزمایشگاه ها مراجعه می کنند بیمار بوده و انواع میکروب ها و ویروس ها را به محیط منتقل میکنند. این حالت برای افراد بیمار دیگر یا کودکان و افراد مسن که سیستم ایمنی ضعیف تری نسبت به دیگران دارند،.

خطرناک بوده و آن ها را در معرض ابتلا به بیماری های بیشتری قرار خواهد داد. در صورت داشتن سیستم ایمنی بدن ضعیف و یا در حال درمان با شیمی درمانی بودن و حتی برای جلوگیری از ابتلا به بیماری ها می توانید در صورت ساکن بودن در  آزمایش در منزل را تجربه کنید و نگران ابتلا به بیماری های دیگر نباشید.

– دلیل بعدی انجام آزمايش در منزل صرفه جویی در وقت و زمان است. در شهر های شلوغی مانند تهران برای مراجعه حضوری باید مدت بسیار زیادی را در ترافیک ها و شلوغی راه گذراند و تحت عوامل و مشکلات دیگری مانند تصادف، آلودگی هوا، خستگی ناشی از ماندن در ترافیک و مشکلات عصبی قرار گرفت .

بنابراین انتخاب انجام آزمایش در منزل  بهترین انتخاب است تا در وقت شما صرفه جویی شود و از فراهم کردن مشکلات دیگر برای شما خودداری شود.

آزمایش های قابل انجام در منزل

آزمایشاتی که امکان انجام نمونه گیری آن ها در محلی خارج از آزمایشگاه فراهم باشد و قابلیت ارسال نمونه بدون دشواری و بدون تغییر در ساختار نمونه و تاثیر مخرب در نتایج آزمایش داشته باشد، قابل نمونه گیری در منزل است .

آزمایشات متفاوتی مانند تست کرونا که امروزه یکی از مهم ترین تست هایی است که به کرات مورد استفاده قرار می گیرد، آزمایش استعداد یابی ژنتیک، آزمایش قند ناشتا، آزمایش اوره، آزمایش اسید اوریک، آزمایش کلسترول، آزمایش میزان پتاسیم در بدن ، آزمایش میزان کلسیم در بدن ، آزمایش آهن، آزمایش سدیم، آزمایش فسفر، ویتامین دی،

آزمایش شمارش کامل سلول های خون، آزمایش هورمونی ، نمونه گیری ادرار و مدفوع، آزمایش تیروئید، تست بارداری، پاتوبیولوژی، هماتولوژی، تست اعتیاد، نمونه گیری بزاق و آزمایش آنتی بادی، چکاب آقایان، چکاب بانوان، آزمایش ایدز، آزمایش سلامت رحم، آزمایش سلامت تخمدان، چکاب کبد و آزمایشات بسیار دیگری قابل نمونه گیری در منزل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *